משילות קהילה קידום הקהילתיות ביישוב זהות קהילתית תרבות קהילתית קליטת תושבים בניה רוויה רב-דוריות הגיל השלישי בדקו את עצמכם הגיל השלישי ביישוב הקהילתי צעדים מומלצים לקידום ה"גיל השלישי" ביישוב קיימות
מלאו את כתובת ה-Email שלכם וקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הנושא
הצטרף הסר
 

הגיל השלישי

הגיל השלישי ביישוב הקהילתי
13/11/2012

הגיל השלישי הוא תחום חדש ביישובי משגב. עדיין לא ברורה חלוקת האחריות בין היישוב לבין המועצה לביצוע פעילות בנושא ולמימונה. עד כה פעלו היישובים רק בתחום התרבות והפנאי לגיל השלישי ועיקר הפעילות מתבצעת ברמה האזורית, באחריות המועצה ועמותת "מרחבים". על מנת שהתושבים הוותיקים של משגב יוכלו להזדקן בבית ובקהילה, יש לקדם מס' נושאים ברמת היישוב, תוך שיתוף פעולה ותיאום עם השירותים הנבנים ברמה האזורית על ידי עמותת "מרחבים" והמחלקה לשירותים חברתיים.

טיפול מוסדי או בבית ובקהילה?

קיימת תמימות דעים כי הטיפול המוסדי בגיל השלישי יקר לעומת הטיפול בבית ובקהילה וכי האלטרנטיבה המועדפת, על ידי זקנים ומשפחותיהם ועל ידי קובעי מדיניות, היא טיפול בבית ובקהילה.
 יחד עם זאת, קיים גידול מתמיד בשיעור הזקנים הזקוקים לעזרה למשך פרקי זמנים ארוכים, יותר ממה שידענו בעבר, ומגמה זו צפויה להתחזק עם העלייה בתוחלת החיים. העלייה בתוחלת החיים מביאה עמה גם ביקוש גובר לשירותים תומכים בבית ובקהילה. לפי הנתונים הידועים לנו 16.7% מכלל הזקנים מוגבלים בתפקודם, ושיעור זה עולה באופן משמעותי עם העלייה בגיל.

מחקרים אחרונים מצביעים על כך שהתופעה של הרגשת הבדידות מקיפה חלקים גדולים מאוד של אוכלוסיית הזקנים ואין ספק שגם אוכלוסיית הזקנים המוגבלים והמרותקים לביתם נמנית עליהם.

 

בתפיסת  העולם של "יישוב לדורות" נשאף שכל יישוב יספק לשכבת הגיל השלישי המתגוררת בו אפשרות מכבדת להזדקן בכבוד בקהילה תוך התאמת השירותים האזוריים, התפעוליים והקהילתיים

 לצורכי הגיל השלישי ולרווחתו.

להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית