משילות קהילה קידום הקהילתיות ביישוב זהות קהילתית תרבות קהילתית בדקו את עצמכם חגיגות, טקסים ולמידה משותפת צעדים מומלצים לחיזוק התרבות הקהילתית קליטת תושבים בניה רוויה רב-דוריות הגיל השלישי קיימות
מלאו את כתובת ה-Email שלכם וקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הנושא
הצטרף הסר
 

תרבות קהילתית

חגיגות, טקסים ולמידה משותפת
13/11/2012
 

תרבות קהילתית מבוססת על ערכים, נורמות וסמלים המעוגנים במסגרות ובפעילויות קהילתיות. חיבור רגשי בין חברי הקהילה יוצר מחויבות לעזרה הדדית ומעודד את קיומה של התרבות הקהילתית. לכך יש ביטוי בחיי היום יום ובעיתות שמחה, משבר ועצב. קהילה שקיימת בה תרבות של עזרה הדדית, צומחת מתוך אמון ומהדדיות בין חברי הקהילה ומקנה ליחיד ביטחון, מסגרת שייכות ומשמעותיות. קיימים שלושה כלים מרכזיים המייצרים תרבות קהילתית: חגיגה משותפת של חגים וחגי מעגל השנה, חגיגת טקסי חיים ומסורת, ולימוד משותף:

א. חוגגים יחד חגים וחגי מעגל השנה
החגים הם הפסגות הנישאות מעל לשגרת היומיום, שבהם אנו נחים ומתפנים לחיזוק קשרים משפחתיים וחברתיים. חגי השנה הם המסמלים את פעימת הזמן ונחגגים גם במשפחה וגם בקהילה ואין זה תופס את מקומו של זה. חגי השנה הם חגים של העם כולו וכאן משמשת הקהילה מסגרת-ביניים בין המשפחה לבין העם ומוסיפה לחג מאופייה המיוחד. חגיגה משותפת מאפשרת לחברים בקהילה להיפגש, להשתתף ולשתף. קהילה יכולה לבחור מועדים ייחודיים נוספים וערכים משותפים לחגוג יחד.
קהילה איתנה ב"יישוב לדורות" חוגגת יחד את החגים ואת טקסי מעגל השנה עם תושביה.

ב. חוגגים יחד טקסי חיים
טקסי חיים: ברית, בר-מצווה, בת-מצווה, חתונה ואבלות הם תחנות-חיים מכריעות לפרט ולמשפחה. קבלת ילד חדש למשפחה, רגעי מעבר ממעמד של קטן למעמד של בוגר ומרווקות לנישואין, ורגעים דרמטיים של פרידה מאדם יקר הם זמנים של שינוי וזמנים של משבר. טקסי החיים הם חלק מתהליך השינוי והם מאפשרים פרידה מן התפקידים הקודמים וחיבור אל תפקידים חברתיים ואישיים חדשים.
הקהילה מלווה את הפרט ברגעים אלה כדי לתמוך בו, ובמקביל עוברת שינוי ביחסה אל יחידים שבתוכה. בכל טקס מטקסי-החיים ישנה חשיבות עליונה להכרה של הקהילה בשינוי שעובר הפרט ובתמיכה בדרך החדשה שהוא הולך אליה. בזמן הטקס מתחייבת הקהילה אל המשפחה החוגגת (או האבלה), והמחויבות נשארת גם לאחר הטקס.
קהילה איתנה ב"יישוב לדורות" מלווה את התושבים  ותומכת בהם במהלך טקסי החיים ולאחריהם.

ג. משתתפים בפעילויות משותפות
במהלך השנה, בין חגים ומועדים שונים, רצוי לקיים פעילויות משותפות על פי גיל או עבור כל תושבי היישוב, כגון: מסיבות, טיולים משותפים, ערבי הרצאות, משחקים המפעילים את כל תושבי היישוב כדוגמת "חפשו את המטמון" או מפגשים חברתיים יזומים כדוגמת "מועדון סועדים יישובי" ועוד.

ד. לומדים יחד ויוצרים שיח משותף
קבוצות לימוד ושיח משותף ביוזמת אחד התושבים או ביוזמת המנהיגות הפורמאלית והבלתי פורמאלית ביישוב ודיאלוג בין אדם לחברו - מהווים את המרחב לשיח ולהגברת הקהילתיות. 

השיח יכול להוביל לפיתוח יוזמות קהילתיות באורחות החיים ולקבל ביטוי מעשי באופן של יזמות קהילתית כחלק מתהליך הלמידה. העשייה מעמיקה את הקשרים בין המשתתפים.

קהילה איתנה ב"יישוב לדורות" מייצרת שיח משותף ומאפשרת תהליך למידה משותף, רציף ופעיל.

 

בתפיסת  העולם של "יישוב לדורות" נשאף לקיים חיי קהילה פעילים ומשמעותיים.
נקיים את חיי הקהילה יחד עם גלגל החיים, המסורת והטבע בצמתים משמעותיים לתושבים:
 מחגי ישראל וחגי השנה דרך טקסי לידה, התבגרות, טקסי שמחה ועצב, ועד ליצירת תהליכי לימוד ושיח משותף.

להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית