אבני הדרך בתהליך יצירת המדריך – עם חשיבה לעתיד

 1. הקמנו צוותי חשיבה:
  בכל אחד מן הנושאים הוקם צוות חשיבה, שפעל במשך כשנה. הצוותים כללו בתוכם אנשי מקצוע - כמנחים, עובדי מועצה ותושבים.
 2. יצרנו מרחב פתוח:
  הציבור הרחב במשגב הוזמן לשימוע ציבורי במתכונת "מרחב פתוח" שנושאו היה:
  "איך ייראה 'יישוב לדורות' ומה צריך לעשות כדי שזה יקרה?". למפגש המיוחד שקיימנו הגיעו כ-150 משתתפים, בעלי תשוקה ועניין רב בנושא, אשר היוו חתך מגוון של תושבים ובעלי תפקידים. "המרחב הפתוח" התקיים ביום ו' - 16.09.11 באווירה נעימה ומאפשרת. משתתפים רבים הציגו נושאים לדיון והזמינו את חבריהם לשיחה ולדיון פתוח בהצעותיהם.. נושאים אלו הצטרפו לנושאים שהציגו במפגש נציגים של שלושת צוותי החשיבה, שאותם הם הכינו מראש.
 3. ערכנו דיונים רבים בשאלות מיהו ומהו "יישוב לדורות"
  מתוך עבודת הצוותים ותוצרי המרחב הפתוח נגזרו קווים לדמותו של היישוב לדורות במועצה אזורית משגב. הקווים הללו אומצו על ידי הצוותים, נכתבו בהרחבה וכללו רציונל, דרכי פעולה ובדיקה עצמית של היישוב.
 4. הכנו עבורכם את המדריך ואת האתר המעשי
  את החומרים שנכתבו בהרחבה על קווים לדמותו של "יישוב לדורות" הפכנו למדריך בשני פורמטים: מסמך כתוב ואתר אינטרנט. נעשה מאמץ רב לאפשר גישה נוחה ופשוטה לתכנים במסמך ובאתר כדי שישמשו את היישובים הקהילתיים במשגב ובמקומות אחרים - להנחיית תהליכי חשיבה, לתכנון וליישום ביישובים. עיקרון נוסף חשוב היה להפוך את המדריך למדריך דינמי באמצעות רשת האינטרנט. ואכן, האתר המיוחד שהוקם עבור המדריך הִנו דינמי ומאפשר הוספה של תכנים מהידע המצטבר ומהניסיון של היישובים הקהילתיים.
 5. נקיים בעתיד השתלמויות ייעודיות בנושא "יישוב לדורות"
  קהל היעד להכשרה הם יועצים מתחומי התכנון האסטרטגי ותכנון ערים. מטרת ההכשרה היא חשיפת היועצים לתפיסה של "יישוב לדורות", שיתוף בתכנים ודגשים, ולמידה אפקטיבית על אודות השימוש במדריך הכתוב וחיזוק שיתוף הידע באתר המועצתי הייעודי ל"יישוב לדורות".
 6. תפורסם רשימת המנחים המוכשרים לייעץ בתפיסת "יישוב לדורות" במשגב
  מוצע ליישוב לבחור מנחה מתוך רשימת המנחים שעברו השתלמות ייעודית לנושא.